Ne fokus ! Leksione per Shtetin Libraria per shtetin Dossier per Politat Publike Integirimi Europian Image Map

Konsultoni koleksionin e plotë të Revistës e Drejta Parlamentare dhe Politikat Ligjore

Konsultoni koleksionin e plotë të Revistës e Drejta Parlamentare dhe Politikat Ligjore

Thënie për Shtetin

voltaireAsnjëherë një Shtet i madh është formuar thjesht prej shumë shtetesh të vegjël; ai është vepër e politikës, e kurajos, dhe sidomos e kohës.Voltaire
bakuninDemokracia përfaqësuese bashkon në vetvehte dy kushte kryesore të nevojshme për zhvillimin e saj: centralizimi i shtetit dhe nënshtrimi real i popullit sovran ndaj minorancës intelektuale që e qeveris, që pretendon se e përfaqëson dhe që e shfrytëzon në mënyrë të pagabueshmeMikail Bakunin
220px-Karl_PopperKemi nevojë për liri për të penguar shtetin të abuzoj me pushtetin e tij dhe kemi nevojë për Shtetin për të penguar abuzimin e lirisëKarl Popper
220px-RuggeroBonghiNjë burrë shteti i talentuar duhet të ketë dy cilësi të nevojshme: kujdesin dhe pakujdesinë.Ruggiero Bonghi
220px-Börne,_LudwigNëse natyra do të kishte kaq ligje sa ka Shteti, edhe Zoti do të mund t’a qeveristeLudwig Börne
220px-John_Stuart_MillNjë shtet që zvogëlon subjektet e tij, duke i bërë instrumenta të bindura të projekteve të tij, ai nuk mund të bëj gjëra të mëdha.John Stuart Mill
Harold+MacmillanKur je jashtë vendit, je burrë shteti; kur je në atdhe, je vetëm një politikan.Harold Macmillan
degaulleSi mund të qeveriset një vend që ka 246 lloj djathrash?Charles De Gaulle
225px-HarryTrumanDetyra e shteteve të mëdha është të shërbejnë dhe jo të dominojnë botën.Harry S. Truman
aristotelNjë shtet qeveriset më mirë nga një njëri i shkëlqyer se sa nga një ligj i shkëlqyer.Aristotele
woodrow-wilsonHistoria e lirisë, është historia e kufijve të pushtetit të ShtetitWoodrow Wilson
charles-maurras-300x187Shteti. cilido që të jetë, është funksionari i shoqërisë.Charles Maurras
malatestaShteti është si feja, vlen nëse njërzit e besojnë.Errico Malatesta
montesquieuShteti, domethënë një shoqëri që ka ligje.Charles de Montesquieu
valerypaulNëse Shteti është i fortë, ai na shtyp. Nëse ai është i dobët, na vdes.Paul Valéry
bismarkNjë burri të vërtetë shteti, kur ndodh t’i mungoj armiku, duhet ta shpiki atëOtto von Bismark

Vendos adrese E-maili:

Shperndahet nga CuriaWEB

Këndi i Librit

KENDI I LIBRIT

POLITIKAE DREJTAEKONOMIA

HISTORIA

FILOZOFIA

 

PROMOVIM & RECENSION LIBRI

▶︎ UET: Kolana “Curriculum”

▶︎ Pesë librat e parapëlqyer me ide libertariane

▶︎ Repenser l’Etat

▶︎ E Drejta kundër Shtetit?

▶︎ Shaban Murati: “Diplomacia Shqiptare në kërkim të identitetit”

▶︎ Revista e parë e “Journal for a Progressive Economy”

▶︎ “Dy libra të një shkence”, në Universitetin “Luigj Gurakuqi” të Shkodrës

▶︎ Ben Blushi: Shqipëria në 100 vjet, pabarazi dhe parti fetare

▶︎ Solidarité ou assurance ? Les fondements de la sécurité sociale en France

▶︎ U promovua në Universitetin Europian të Tiranës libri “Kurthi i papunësisë” i Kosta Barjaba

▶︎ Recension i librit: Nina Bendelj et Dorothy Solinger (ed.), Socialism Vanquished, Socialism Challenged. Eastern Europe and China, 1989-2009, Oxford University Press, New York 2012

▶︎ Recension i monografise: ”Pluralizmi i besimit dhe komunitetet fetare në Shqipëri” te Giovanni Cimbalo

▶︎ “Capital” i ekonomistit Francez, Tomas Piketty: 4 arsye pse Piketty e ka gabim

▶︎ Demokracia dhe nata e kapitalizmit global: Intervistë me Servet Pëllumbi

▶︎ “Shansi gjerman dhe shqiptaret

▶︎  Rreth librit të autorit Nuri Dragoj, “Prapaskenat e Konferencës së Londrës 1912-1913”

▶︎  Për librin “Enciklopedia Antologjike e Mendimit Shqiptar, 1807-1957”,me autor Ndriçim Kulla