Ne fokus ! Leksione per Shtetin Libraria per shtetin Dossier per Politat Publike Integirimi Europian Image Map

Konsultoni koleksionin e plotë të Revistës e Drejta Parlamentare dhe Politikat Ligjore

Konsultoni koleksionin e plotë të Revistës e Drejta Parlamentare dhe Politikat Ligjore

Thënie për Shtetin

degaulleSi mund të qeveriset një vend që ka 246 lloj djathrash?Charles De Gaulle
valerypaulNëse Shteti është i fortë, ai na shtyp. Nëse ai është i dobët, na vdes.Paul Valéry
Harold+MacmillanKur je jashtë vendit, je burrë shteti; kur je në atdhe, je vetëm një politikan.Harold Macmillan
voltaireAsnjëherë një Shtet i madh është formuar thjesht prej shumë shtetesh të vegjël; ai është vepër e politikës, e kurajos, dhe sidomos e kohës.Voltaire
bismarkNjë burri të vërtetë shteti, kur ndodh t’i mungoj armiku, duhet ta shpiki atëOtto von Bismark
220px-Karl_PopperKemi nevojë për liri për të penguar shtetin të abuzoj me pushtetin e tij dhe kemi nevojë për Shtetin për të penguar abuzimin e lirisëKarl Popper
charles-maurras-300x187Shteti. cilido që të jetë, është funksionari i shoqërisë.Charles Maurras
malatestaShteti është si feja, vlen nëse njërzit e besojnë.Errico Malatesta
220px-Börne,_LudwigNëse natyra do të kishte kaq ligje sa ka Shteti, edhe Zoti do të mund t’a qeveristeLudwig Börne
220px-RuggeroBonghiNjë burrë shteti i talentuar duhet të ketë dy cilësi të nevojshme: kujdesin dhe pakujdesinë.Ruggiero Bonghi
woodrow-wilsonHistoria e lirisë, është historia e kufijve të pushtetit të ShtetitWoodrow Wilson
aristotelNjë shtet qeveriset më mirë nga një njëri i shkëlqyer se sa nga një ligj i shkëlqyer.Aristotele
220px-John_Stuart_MillNjë shtet që zvogëlon subjektet e tij, duke i bërë instrumenta të bindura të projekteve të tij, ai nuk mund të bëj gjëra të mëdha.John Stuart Mill
montesquieuShteti, domethënë një shoqëri që ka ligje.Charles de Montesquieu
bakuninDemokracia përfaqësuese bashkon në vetvehte dy kushte kryesore të nevojshme për zhvillimin e saj: centralizimi i shtetit dhe nënshtrimi real i popullit sovran ndaj minorancës intelektuale që e qeveris, që pretendon se e përfaqëson dhe që e shfrytëzon në mënyrë të pagabueshmeMikail Bakunin
225px-HarryTrumanDetyra e shteteve të mëdha është të shërbejnë dhe jo të dominojnë botën.Harry S. Truman

Vendos adrese E-maili:

Shperndahet nga CuriaWEB

PL Politikat Makroekonomike/Fiskale


Politikat fiskale pro zhvillimit dhe kundër thellimit të pabarazisë

Nga Arben Malaj, botuar në gazeta Telegraf, 21 mars 2014

BQ nuk ka marrë në konsideratë specifikat ekonomike të Shqipërisë

Nga Elona Shehu, botuar në Telegraf, 24 mars 2014

A ndryshon “bailout” prej borxhit për “ulje borxhi”?

Nga Rexhep Meidani, botuar në Panorama Online, 12 mars 2014

Financat, tre skenarë për ecurinë e ekonomisë deri më 2017

Nga Blerina Hoxha, botuar në Mapo Online, 4 shkurt 2014

‘Abenomics’ në Shqipëri për të rikthyer rritjen 6%

Nga Epidamn Zeqo*, botuar në Mapo Online, 22 janar 2014

Ministri i Financave përballë Publikut

Nga Besart Kadia*, botuar në Mapo Online, 21 janar 2014

Borxhi publik mund të reduktohet

Nga Eduart Gjokutaj, botuar në Dita, 9 dhjetor

Së shpejti..

BB, paketë masash për krizën

Nga Top Channel, 23 nëntor 2013

Pse nuk duhet të merret borxh për të shlyer borxhin

Nga Florjan Salaj*, botuar në Panorama Online, 8 nentor 2013

Faqe 1 nga 212