Ne fokus ! Leksione per Shtetin Libraria per shtetin Dossier per Politat Publike Integirimi Europian Image Map

Konsultoni koleksionin e plotë të Revistës e Drejta Parlamentare dhe Politikat Ligjore

Konsultoni koleksionin e plotë të Revistës e Drejta Parlamentare dhe Politikat Ligjore

Thënie për Shtetin

Harold+MacmillanKur je jashtë vendit, je burrë shteti; kur je në atdhe, je vetëm një politikan.Harold Macmillan
bismarkNjë burri të vërtetë shteti, kur ndodh t’i mungoj armiku, duhet ta shpiki atëOtto von Bismark
bakuninDemokracia përfaqësuese bashkon në vetvehte dy kushte kryesore të nevojshme për zhvillimin e saj: centralizimi i shtetit dhe nënshtrimi real i popullit sovran ndaj minorancës intelektuale që e qeveris, që pretendon se e përfaqëson dhe që e shfrytëzon në mënyrë të pagabueshmeMikail Bakunin
aristotelNjë shtet qeveriset më mirë nga një njëri i shkëlqyer se sa nga një ligj i shkëlqyer.Aristotele
malatestaShteti është si feja, vlen nëse njërzit e besojnë.Errico Malatesta
valerypaulNëse Shteti është i fortë, ai na shtyp. Nëse ai është i dobët, na vdes.Paul Valéry
woodrow-wilsonHistoria e lirisë, është historia e kufijve të pushtetit të ShtetitWoodrow Wilson
charles-maurras-300x187Shteti. cilido që të jetë, është funksionari i shoqërisë.Charles Maurras
220px-Börne,_LudwigNëse natyra do të kishte kaq ligje sa ka Shteti, edhe Zoti do të mund t’a qeveristeLudwig Börne
voltaireAsnjëherë një Shtet i madh është formuar thjesht prej shumë shtetesh të vegjël; ai është vepër e politikës, e kurajos, dhe sidomos e kohës.Voltaire
220px-RuggeroBonghiNjë burrë shteti i talentuar duhet të ketë dy cilësi të nevojshme: kujdesin dhe pakujdesinë.Ruggiero Bonghi
220px-John_Stuart_MillNjë shtet që zvogëlon subjektet e tij, duke i bërë instrumenta të bindura të projekteve të tij, ai nuk mund të bëj gjëra të mëdha.John Stuart Mill
degaulleSi mund të qeveriset një vend që ka 246 lloj djathrash?Charles De Gaulle
montesquieuShteti, domethënë një shoqëri që ka ligje.Charles de Montesquieu
220px-Karl_PopperKemi nevojë për liri për të penguar shtetin të abuzoj me pushtetin e tij dhe kemi nevojë për Shtetin për të penguar abuzimin e lirisëKarl Popper
225px-HarryTrumanDetyra e shteteve të mëdha është të shërbejnë dhe jo të dominojnë botën.Harry S. Truman

Vendos adrese E-maili:

Shperndahet nga CuriaWEB

PolitikaE DrejtaEkonomiaFilozofia


Historia


“Opozita dhe mbreti i ardhshëm i Shqipërisë”

Titulli: Opozita dhe mbreti i ardhshëm i Shqipërisë
Autori: Perg. Filip Rrumbullaku
Shtepia Botuese: Horizont
Viti i Botimit:  2008
Faqe:  127

Debat parlamentar para nje shekulli

Titulli: Debat parlamentar para një shekulli
Autori: Pregatiti: F. Rrumbullaku
Shtepia Botuese: Horizont
Viti i Botimit:  2008
Faqe:  351

Historia e shtetit dhe së drejtës në Shqipëri

Titulli: Historia e shtetit dhe së drejtës në Shqipëri
Autori: Grup autorësh
Shtepia Botuese: Luarasi
Viti i Botimit:  2007
Faqe:  408

“Historia e Diplomacisë”

Titulli: Historia e Diplomacisë
Autori: Prof Eqerem Zenelajt
Shtepia Botuese: Prishtinë
Viti i Botimit:  2012
Faqe:  430

Pavarësia Shqiptare dhe Diplomacia e Fuqive të Mëdha, 1912-1914

Titulli: Pavarësia Shqiptare dhe Diplomacia e Fuqive të Mëdha,
Autori: Arben Puto
Shtepia Botuese: Toena
Viti i Botimit:  2012
Faqe:  584

Shqipëria politike: 1912 – 1939

Titulli: Shqipëria politike 1912 – 1939
Autori: Arben Puto
Shtepia Botuese: Toena
Viti i Botimit:  2006
Faqe:  742

Historia e Shtetit Shqiptar

Titulli:  Historia e Shtetit Shqiptar
Autori:  Kastriot Dervishi
Shtepia Botuese:  Shtepia Botuese 55
Viti i Botimit:  2006
Faqe:  954

100 vjet pavaresi

Titulli:  Pavarësia
Autori:  Ilir Konomi
Shtepia Botuese:  UET
Viti i Botimit:  2012
Faqe:  316