Ne fokus ! Leksione per Shtetin Libraria per shtetin Dossier per Politat Publike Integirimi Europian Image Map

Konsultoni koleksionin e plotë të Revistës e Drejta Parlamentare dhe Politikat Ligjore

Konsultoni koleksionin e plotë të Revistës e Drejta Parlamentare dhe Politikat Ligjore

Thënie për Shtetin

225px-HarryTrumanDetyra e shteteve të mëdha është të shërbejnë dhe jo të dominojnë botën.Harry S. Truman
malatestaShteti është si feja, vlen nëse njërzit e besojnë.Errico Malatesta
aristotelNjë shtet qeveriset më mirë nga një njëri i shkëlqyer se sa nga një ligj i shkëlqyer.Aristotele
bismarkNjë burri të vërtetë shteti, kur ndodh t’i mungoj armiku, duhet ta shpiki atëOtto von Bismark
220px-Börne,_LudwigNëse natyra do të kishte kaq ligje sa ka Shteti, edhe Zoti do të mund t’a qeveristeLudwig Börne
voltaireAsnjëherë një Shtet i madh është formuar thjesht prej shumë shtetesh të vegjël; ai është vepër e politikës, e kurajos, dhe sidomos e kohës.Voltaire
valerypaulNëse Shteti është i fortë, ai na shtyp. Nëse ai është i dobët, na vdes.Paul Valéry
bakuninDemokracia përfaqësuese bashkon në vetvehte dy kushte kryesore të nevojshme për zhvillimin e saj: centralizimi i shtetit dhe nënshtrimi real i popullit sovran ndaj minorancës intelektuale që e qeveris, që pretendon se e përfaqëson dhe që e shfrytëzon në mënyrë të pagabueshmeMikail Bakunin
woodrow-wilsonHistoria e lirisë, është historia e kufijve të pushtetit të ShtetitWoodrow Wilson
Harold+MacmillanKur je jashtë vendit, je burrë shteti; kur je në atdhe, je vetëm një politikan.Harold Macmillan
charles-maurras-300x187Shteti. cilido që të jetë, është funksionari i shoqërisë.Charles Maurras
montesquieuShteti, domethënë një shoqëri që ka ligje.Charles de Montesquieu
220px-RuggeroBonghiNjë burrë shteti i talentuar duhet të ketë dy cilësi të nevojshme: kujdesin dhe pakujdesinë.Ruggiero Bonghi
220px-John_Stuart_MillNjë shtet që zvogëlon subjektet e tij, duke i bërë instrumenta të bindura të projekteve të tij, ai nuk mund të bëj gjëra të mëdha.John Stuart Mill
220px-Karl_PopperKemi nevojë për liri për të penguar shtetin të abuzoj me pushtetin e tij dhe kemi nevojë për Shtetin për të penguar abuzimin e lirisëKarl Popper
degaulleSi mund të qeveriset një vend që ka 246 lloj djathrash?Charles De Gaulle

Vendos adrese E-maili:

Shperndahet nga CuriaWEB

Related Posts via Categories

Ndarjet administrative - territoriale


Qarku i Tiranës

Të dhënat e Qarkut sipas Censusit të Popullsisë dhe të Banesave 2011.

Qarku i Tiranës përbëhet nga 2 rrethe, 5 bashki dhe 24 komuna:

Rrethi i Tiranës përbëhet

nga 3 bashki dhe 16 komuna:

Bashkia Tiranë

Bashkia Kamëz

Bashkia Vorë

Komuna Baldushk

Komuna Bërxullë

Komuna Bërzhitë

Komuna Dajt

Komuna Farkë

Komuna Kashar

Komuna Krrabë

Komuna Ndroq

Komuna Paskuqan

Komuna Petrelë

Komuna Pezë

Komuna Prezë

Komuna Shëngjergj

Komuna Vaqar

Komuna Zall-Bastar

Komuna Zall-Herr

Rrethi i Kavajës përbëhet nga 2 bashki dhe 8 komuna:

Bashkia Kavajë

Bashkia Rrogozhinë

Komuna Golem

Komuna Gosë

Komuna Helmës

Komuna Kryevidh

Komuna Lekaj

Komuna Luz i Vogël

Komuna Sinaballaj

Komuna Synej

 

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail